У Чернігові обговорили створення мережі академічних ліцеїв

Міністерство освіти і науки України в партнерстві зі Швейцарсько-українським проєктом DECIDE — «Децентралізація для розвитку демократичної освіти» та за сприяння Чернігівської ОВА організувало 31 травня 2024 року громадське обговорення реформи профільної середньої освіти та особливостей її впровадження у Чернігівській області.

Реформа профільної середньої освіти є складовою комплексного оновлення загальної середньої освіти за концепцією «Нова українська школа». З 2027 року передбачено запровадження трирічної профільної середньої освіти (10-12 класи) за двома спрямуваннями:

  • академічним: поглиблене вивчення предметів (курсів) і підготовка до здобуття вищої освіти;
  • професійним: орієнтація на ринок праці; акцент на порівняно швидке здобуття професії.

Реформа стосуватиметься трьох рівнів освіти: повної загальної середньої освіти, професійної (професійно-технічної), а також фахової передвищої освіти.

Згідно із Законом України «Про повну загальну середню освіту» до 1 вересня цього року мають бути затверджені плани формування мережі закладів освіти, що забезпечують здобуття повної загальної середньої освіти. Тому одним з ключових завдань реформи є формування спроможної мережі закладів освіти, побудови нової освітньої інфраструктури, яка дозволить забезпечити високу якість освіти, що безпосередньо є компетенцією органів місцевого самоврядування.

Серед основних передумов впровадження реформи — інституційна та фінансова спроможність органів місцевого самоврядування ефективно управляти освітою на регіональному та місцевому рівнях.

Для комунікації цілей реформи та обговорення першочергових кроків її впровадження Міністерство освіти і науки розпочало низку регіональних візитів. Вони мають на меті досягти суспільного консенсусу щодо змін та визначити першочергові кроки для їхньої реалізації з урахуванням особливостей різних регіонів та громад, що є важливим для формування законодавчої бази.

Основні питання, які розглянули на заході:

  • передумови впровадження реформи профільної середньої освіти;
  • суть нововведень та змін, які передбачені реформою;
  • моделювання мережі закладів, що забезпечуватимуть здобуття профільної середньої освіти у Чернігівській області;
  • моделі фінансування та управління такою мережею.

У заході взяли участь:

Андрій Сташків, заступник міністра освіти і науки України;

В’ячеслав Чаус, начальник Чернігівської обласної військової адміністрації

Олена Дмитренко, голова Чернігівської обласної ради

Валентина Полторак, менеджерка Проєкту DECIDE, заступниця голови ГО DOCCU

Юрій Музика, начальник Управління освіти і науки Чернігівської облдержадміністрації.

В обговоренні також взяли участь представники МОН, ОВА, ОР, Проєкту DECIDE, голів РВА, керівників органів управління РВА, голів ТГ, керівників органів управління освіти ТГ, керівників закладів середньої, фахової передвищої та професійно (професійно-технічної) освіти.