Школу в Ягідному перетворять на меморіальний комплекс

27 днів окупації, 368 людей, яких російські військові ув’язнили у підвалі школи, 10 померлих і 7 страчених – ці цифри назавжди у пам’яті мешканців Ягідного. Їх мають знати і памʼятати не тільки в Україні, а й у світі.

Школа в Ягідному, яка майже 70 років була місцем знань і науки, стала штабом військ окупанта, а її підвал – концтабором для жителів села.

Дітей, молодь, людей похилого віку, всього 368 осіб, майже місяць тримали у неволі, використовуючи як живий щит. Наймолодшій дитині було півтора місяця, найстаршій людині 93 роки.

Люди вели календар, щоб орієнтуватися у часі, а на стіні вишкрябували прізвища загиблих односельців, які не витримали нелюдських умов.

Страшні події та незламність людей мають бути увіковічненні. Для цього в приміщенні школи буде створено меморіальний комплекс. І зараз перший крок – провести конкурс та визначити кращий проєкт. Його оголосило Агентство відновлення.

Участь у конкурсі можуть взяти громадяни України, фахівці чи групи фахівців, авторські колективи тощо, які мають відповідну сертифікацію. Один автор може подати один проєкт.

Спочатку до 21 листопада триватиме реєстрація на конкурс, після чого зареєстровані учасники отримають вихідні дані та працюють над своїми проєктами, потім до 27 січня 2024 року - прийматимуть проєкти, а переможця оголосять 12 лютого 2024 року.

Найкращий проєкт обере журі, до складу якого входять представники місцевої влади, архітектори, жителі Ягідного, які особисто пережили окупацію.

Організатори наголошують: оскільки локація досить обмежена у розмірах, перевага віддається гнучким, функціональним архітектурним рішенням та екологічним технологіям, які мінімізують вплив будівництва на навколишнє середовище.

Внутрішнє оздоблення повинно відповідати місцевому контексту та його історії.

У проєкті має бути передбачене створення постійної та тимчасової експозиції: позначено місця страт та поховань місцевих жителів; збережені залишки трофейної техніки, капонірів, місць фортифікаційних укріплень окупанта з переосмисленням - це меморіальні експонати.

Меморіальний комплекс повинен бути з простором для лекцій та зустрічей, адміністративним блоком, місцем для організації соціального підприємництва, простором психологічної реабілітації, кафе.

10:15