Щомісяця носівський підприємець шиє 50 тисяч екоторбинок


Среда, 19 Января 2022 14:33 | Просмотров: 178

Що не кажіть, а все таки класно визнавати, що й наша носівська глибинка також йде у ногу з часом. Іноді його навіть випереджає. Скажімо, закон про обмеження обігу пластикових пакетів в Україні вступив у дію тільки з десятого грудня, а в Носівці вже четвертий рік працює підприємство, яке займається виготовленням сучасних екоторб, чи як їх тепер називають - сумок-шоперів. Щомісяця з-під умілих рук носівських майстринь зі швейного цеху ФОП «Литвиненко М.М.» виходить понад п‘ятдесят тисяч таких торбинок, оптові поставки яких підприємство здійснює у різні куточки України.


начальник виробництва Анатолій Штанько з майстринями Ольгою Башмур та Оленою Семенцовою

Сумки-шопери зручні й набагато надійніші за пластикові пакети, в які зазвичай складають покупки. Й виготовляються вони з безпечних матеріалів, тоді як переробку пластику екологи вже давно визнали шкідливою для навколишнього середовища. Шопери, що виготовляються на носівському підприємстві, не є одноразовими, на відміну від пакетів, і за функціональністю їм не поступаються. А ще вони місткі, вантажопідйомні й водночас компактні у згорнутому вигляді.


- Значного збільшення попиту на наші вироби у зв’язку з введенням у дію закону про обмеження обігу пластикових пакетів ми поки що не відчуваємо, - говорить начальник виробництва Анатолій Штанько, - утім, якщо таке й станеться, ми завжди готові до нових викликів, а якість наших екосумок та широкий асортимент ми гарантуємо...

Наразі навіть відомі стилісти радять модницям не псувати імідж пластиковими пакетами, а використовувати шопери. А ми й тут йдемо у ногу з часом - найкращою рекламою виробленої на підприємстві продукції є те, що місцеві майс-трині-швеї - а їх тут працює понад двадцять - у всіх своїх походах по магазинах із задоволенням користуються своїми сумками-шоперами...

Поліетиленові пакети - під заборону


дорога на сміттєзвалище

Коли пластик увійшов в наше повсякденне життя, це здавалося революцією - зручно, практично, дешево. У магазині чи супермаркеті ми звикли використовувати поліетиленові пакети, аби, принісши продукти додому та виклавши їх у холодильник, відразу ж викинути цей пакет. Причому абсолютно не переймаючись тим, яким чином він буде утилізований. Хоч, власне, будь-який спосіб його утилізації буде шкідливим, бо ж при всіх очевидних перевагах пластику для нашого побуту природа неабияк від нього потерпає - це й тривалий період розпаду, згубний вплив на озоновий шар атмосфери при згорянні, шкідливість для навколишнього середовища самого виробництва полімерної продукції. Саме тому світове співтовариство вже давно почало відмовлятися від черезмірного використання пластика. Війну пластиковій тарі оголошено і в Україні. З десятого грудня почав діяти перший етап обмежень обігу пластикової продукції. Поки що економічний. Тобто, поліетиленові пакети, в яких ми звикли пакувати товар, повністю з обігу не вийдуть, але тепер за них доведеться заплатити.

- Пакет потрібен? - чуємо у перший день нововведень знайому фразу на касі носівсь-кого супермаркету «Оптум». І розуміємо, що, скоріше за все, відповідь буде негативною.

спеціальні контейнери для пластику вже з’явилися на майданчиках для збору твердих побутових відходів у Носівській громаді

- Дехто з покупців покірно сплачує за такий вже звичний для себе пакунок для продуктів, інші ж, проявляючи винахідливість, використовують для пакування невеликих товарів навіть поліетиленові рукавички, які висять в магазині поряд з пакетами, аби все ж таки зекономити на упаковці, - посміхається касир торгівельного залу Лариса. - Здебільшого люди ще не готові до таких змін, тож, буває, обурюються.

- Виявляється, досить непросто відмовитись від пакетів. Та, може, це й на краще, треба змінюватись заради збереження довкілля, - каже носівчанка Світлана, наповнюючи свою споживчу корзину продуктами.

- Згадую моменти з дитинства, коли замість сміттєвих пакетів у відрі була застелена газета. Практично всі сипучі товари були нефасованими, тому їх загортали в паперові конусоподібні пакетики. В магазин ходили з сітками-авоська-ми і господарськими сумками.

Більшість покупок планували ще з дому, тож на молоко завжди готували бідончик, на сметану - банку, на олію - також скляну банку або пляшку, для макаронів, цукру-піску - спеціально пошиті з тонкої тканини торбинки, на овочі - з цупкої. Щоб купити яйця, треба було захопити з собою спеціальний лоток. Чому ж зараз так важко відмовитися від упаковок і різноманітних кульочків? Тому що вони - це наша буденність, вони всюди. Це вже як відмовитись від електроенергії чи залишитись без централізованого постачання води на кілька днів...

Інший покупець, Володимир, наголошує, що закон дозволяє користуватись біорозкладними та екологічними пакетами, зробленими з картопляного чи кукурудзяного крохмалю. Тож тепер вони повинні надаватися супермаркетами безкоштовно.

- Я вважаю, що про наявність таких безкоштовних екопакетів тепер повинні потурбуватись у кожному магазині, щоб заохотити покупців здійснювати покупки, - зазначає чоловік.

- Не бачу жодних проблем, це все в нашій голові, просто треба налаштовувати себе на те, що скоро пластикові пакети взагалі зникнуть з магазинів, - говорить покупниця в «Оптумі» Людмила, - і це на краще, адже пластикова тара, яка не розкладається сотнями років, валяється вже в кожному кутку, під кожним кущем, а дерева обабіч дороги просто майорять поліетиленовими «прапорами». Як альтернативу пла-стиковій тарі цілком можна використовувати екоторби з натуральних або перероблених матеріалів, зараз їх можна придбати в будь-якому магазині побутових товарів.

Наразі фактичний коефіцієнт переробки пластикових пакетів у світі становить від 5 до 15 процентів. Отже, левова частка їх, причому не тільки в Україні, продовжує отруювати грунт, воду та повітря, звісно ж, весь рослинний і тваринний світ. Отож, як альтернатива - використання багаторазової тари: куплені чи зшиті власноруч екоторбинки, принесені з дому свої лотки та ємності.

Звісно, це тільки початок довготривалої й непростої боротьби з пластиком. Адже навіть якщо власні покупки ви спакували в екоторбин-ку - кілька пластикових упаковок ви все одно принесете додому - пакет від молока, упаковка від сметани, обгортки шоколаду, пляшка від води тощо.

Та все ж, будьмо свідомими, щоб не потонути у пластику. Земля - наш спільний дім. Тож давайте разом робити нашу планету чистішою.

Носівська газета «Носівські вісті» №50 (9752) від 16 грудня 2021, Марина Зуб


16:45
Нет комментариев. Ваш будет первым!
Загрузка...