Нова програма розвитку громадського транспорту Чернігова: стимулювання перевізників до заміни автобу

25 листопада на 13-й сесії Чернігівської міської ради 8-го скликання прийнята Програма розвитку громадського транспорту загального користування м. Чернігова на 2022-2024 роки. За неї проголосували 34 депутати.

Заходи програми спрямовані на те, щоби підвищувати якість громадського транспорту міста і його екологічність. З цією метою - сприяти розвитку міського електричного транспорту та здійснювати  заміну автобусів малої місткості на автобуси великої та середньої місткості. Така стратегія дозволить при меншій кількості рухомого складу забезпечувати високу якість пасажирських перевезень.

На сьогодні автобуси великої та середньої місткості потребують більших витрат на роботу та обслуговування, мають значно більшу вартість порівняно з рухомим складом малої місткості. У зв’язку з цим суб’єкти господарювання, які здійснюють пасажирські перевезення у місті Чернігові, надають перевагу більш економічному рухомому складу типу Рута, який є неприйнятним для сучасного міста.

Щоб це змінити, програмою передбачено, що міська рада буде частково компенсувати перевізникам витрати на оновлення парку автобусної техніки з метою мотивувати їх це робити. Доплати за надані транспортні послуги отримуватимуть перевізники, які використовують на маршрутах автобуси місткістю більше 50 пасажирів, пристосовані для осіб з інвалідністю та інших маломобільних груп населення. Під час обговорення на сесії міський голова наголосив, що ці компенсаційні суми будуть ретельно контролюватися, щоб перевізники не отримували надприбутків завдяки цим компенсаціям. Окупність бізнесу за такої моделі розрахована приблизно на 6-7 років. 

Владислав Атрошенко зазначив: громадський транспорт у Чернігові по всіх соціологічних опитуваннях та дослідженнях тягне місто вниз. Саме тому його розвитку варто приділити особливу увагу.

- У Чернігові на міських маршрутах задіяно від 150 до 230 1-2 дверних Рут. Ми хочемо їх прибрати, а замість них випустити на маршрути 108 автобусів довжиною 10,5 метри і 50 дванадцятиметрових автобусів. При цьому вивести готівку з розрахунків за проїзд у громадському транспорті і зробити достойні заробітні плати для водіїв. Відповідні розрахунки, які дозволять це реалізувати, вже зроблені. Бо сьогодні все працює таким чином, що водій править бал - він не дотримується графіку, їздить там, де йому вигідно, може зрізати маршрут тощо. Тому ми хочемо зробити таку модель, за якої Чернігів отримає оновлений громадський транспорт. Водії будуть їздити хвилина в хвилину і це буде відслідковувати система GPS. У випадку порушення цього графіку буде передбачена система штрафів для водіїв. Але при цьому заробітні плати будуть достойні, що надасть мотивації водіям працювати за правилами і без порушень. Саме до реалізації такої ідеї ми зараз рухаємося, - прокоментував він завдання нових положень програми розвитку громадського транспорту Чернігова.

Також прийнятою програмою передбачається посутуповий відхід від плати за проїзд готівковими коштами. З цією метою - впровадження автоматизованої системи обліку оплати в міському пасажирському транспорті. Громадян пільгових категорій будуть забезпечувати електронними транспортними картками, які безоплатно видаватимуться зареєстрованим у місті особам за рахунок коштів бюджету громади. Станом на 1 липня в місті зареєстровано 76 405 осіб пільгових категорій. Серед іншого, застосування транспортних карток дасть можливість здійснювати точний облік пасажирів та аналіз пасажиропотоку по категоріях, встановити прозорий механізм здійснення розрахунку з перевізниками за надані транспортні послуги.

12:10